Чарівний дух Купальської ночі

Версія для друкуВерсія для друку

Чарівний дух Купальської ночі

 

Івана Купала – одне з шанованих свят у народі. Воно дійшло до нас від дідів - прадідів у своїй неповторній красі і асоціюється з молодістю, магією та очищенням.

У селі Хомутець купальські гуляння пройшли на мальовничому березі річки Хорол, де від запахів лугових трав і дихається краще, і відпочивається добре.

У ніч із 6 на 7 липня 2017 усі чекають якогось дива. І воно сталося.

Під тиху ліричну мелодію завітали на свято Літо (Діана Терещенко), квіти (Катя Гусятинська, Настя Житко, Аліна Климчук, Настя Ковтун), Лісова Красуня (Настя Киценко). З’явилися і Нептун (Сергій Гришко) з русалками (Світланою Гусятинською, Кариною Пузій) та Водяний (Валерій Хомич), щоб привітати гостей зі святом. Дівчата (Аліна Стицун, Аня Загребельна, Настя Радченко) у вишиваних сорочках уквітчали Марену, плели віночки та пускали їх на воду, шукали свою долю. Хлопці (Володимир Безніс та Максим Безклубий) бажали дівчатам та усім присутнім гарного настрою, світлої думки. Не обійшлося на Івана Купала і без Відьми (Іра Волошина), яка намагалася зіпсувати свято. Коли вже зовсім стемніло з’явився Вогневик (Сергій Кобильченко), який і запалив купальське багаття. Театралізоване дійство не обійшлося без чарівної ведучої Даші Кривич. Всі персонажі вийшли веселими, живими, непосидючими. Охочих побачити свято набралось чимало. Площа на березі славетного Хоролу була вщент заповнена людьми. Тривала жвава торгівля морозивом, різноманітними напоями, а запах шашликів долітав до сусідніх сіл. Для дітей були організовані розваги: надувні гірки, батут.

На протязі всього вечора гарний настрій гостям свята дарував вокально– інструментальний ансамбль «Ритм» (керівник Олексій Терещенко), Діана Оленіч, хореографічний колектив «Хомутецькі зірочки». Полонив серця і душі всіх присутніх неперевершений Сергій Пономаренко, який допоміг провести святкову дискотеку.

Увесь дружній колектив працівників Хомутецького сільського будинку культури щиро дякує за фінансову та посильну допомогу у проведенні свята Івана Купала сільському голові Роману Ксьонзу, ТОВ «Промінь-Пиват» Івану Федоренку, Валерію Диндибері, Ігорю Макарову.

В народі існує переконання,  що на Івана Купала завжди іде дощ. І цей рік не виявився винятком. Хоч негода і сильний вітер перешкоджали підготовці до свята, та все ж воно відбулося і купальський вечір став незабутнім для всіх, хто прийшов побачити це диво.

Вікторія Кобильченко, керівник

художній Хомутецького сільського

будинку культури

 

Сьогодні папороть цвіте

 

Одним із найстаріших і найцікавіших літніх свят наших предків є свято Івана Купала, яке випадає в ніч з 06 на 07 липня. У народі об’єднався образ язичницького бога достатку Купали з християнським пророком Іваном хрестителем. Це день літнього сонцестояння, а також свято молоді, води, вогню, купання.

у селі Гаркушинці святкування Івана Купала досі не втратило свого значення. Жителі залюбки відзначають це свято, адже воно уособлює прадавні традиції українського народу. І цей рік 06 липня проводилося святкування за всіма звичаями та обрядами. Головний персонаж Літо (Дарина Бойко) уявно переносила глядачів в різні дива. Щирий сміх викликали Лаврін (Олег Корпан) та Карпо (Ігорь Смикалов) підбираючи наречених. Хвилювалися присутні за Наталку (Поліна Корпан), яку ледь – ледь не посватав пан Возний (Олег Корпан). Дітки виявили кмітливість і розгадали всі загадки Відьми (Тетяна Питомець), за які отримали подарунки. А також залюбки розгадали ребус «Віночок» проведений Кікіморою (Віра Глєба бібліотекар). Після заходу сонця на свято парубки на возику доставили Водяного та русалок. За традицією всі присутні були окроплені водою, бо в цю ніч вона цілюща.

У конкурсі на кращий віночок, перемогла Марина Голюбицька, яка була відзначена подарунком.

Заохочувальний подарунок отримала і наймолодша учасниця 4-х річна Саша Воронкова.

Веселі пісні дарував гість з села Вирішальне Лохвицького району Микола Пащевський.

Продовжувалося свято розвагою - переплигуванням через багаття.

І довго лунали пісні над Гаркушинцями…

Дякуємо в проведенні свята за надані кошти заступнику генерального директора агрофірми «Миргородська» Сергію Замоздрі та депутатському складу Гаркушинської сільської ради, а також місцевому підприємцю Олександру Педоричу за допомогу в організації свята.

Тетяна Питомець, директор

Гаркушинського сільського будинку

культури

 

Ой на Івана, та й на Купала

 

Жителі селища Комишня поважають і відзначають традиційні свята українського народу. Не стало винятком і свято Івана Купала. У вечірню годину, швиденько підпоравши господарство, дорослі і малі поспішали на святкування.

І ось розпочалося довгоочікуване дійство. Ведучі  заходу Галина Хейло та Віктор Якименко розповіли про історію свята, його традиції та обряди. Про дівчат, що плели віночки, пускали їх на воду та парубків, які вирушали на пошуки чарівної квітки папороті.

Потім  линули чудові пісні у виконанні жіночого ансамблю «Берегиня» та дитячого вокального ансамблю «Вербиченька» Комишнянського зонального будинку культури (керівник  Альона Кузьменко).

Аж тут звідки не візьмись на галявину вискочила Відьма (Алла Рудич), не даючи проводити захід, розповідаючи щось несусвітнє про свої витівки. Та нечестиву швидко приструнили і свято продовжилося чудовими піснями у виконанні сестер Трохініних та Каті Коноплич. Хореографічний колектив «Юність» (керівник Світлана Мирошник) дарували глядачам запальні танці. І ось настав  найбільш очікуваний момент  купальського свята – запалювання вогнища.

У темряві, здавалося,  багаття сягало неба, тож потрібно бути справжнім сміливцем, щоб перестрибнути через нього.

Працівники будинку культури дуже вдячні активним учасникам художньої самодіяльності Лідії Парфені, Світлані Бойко, Марії Кобець, Світлані Олексенко, Олені Ковтун, Сергію Цисю за участь в організації та проведенні святкового дійства.

Щирі слова вдячності висловлюємо депутатському корпусу Комишнянської селищної ради на чолі із селищним головою Володимиру Харченку за фінансову допомогу в придбанні дитячих костюмів.

Світлана Прохватило, директор

Комишнянського зонального будинку

культури

 

Купальський вінок

 

6 липня Гаркушинський сільський бібліотекар зібрала юних дівчаток на галявині соснового лісу на майстер клас - плетіння вінка, який провела Таїсія Голубицька.

Бібліотекар розповіла, що вінок це не просто краса – це оберіг. Про те, що обрядовість плетіння вікна в Україні в кожному регіоні була своя. На Полтавщині дівчата плели вінки з любистку, васильків, рути, м’яти.

Попереду свято Івана Купала і саме в купальську ніч дівчата ворожили на долю за допомогою вінків сплетених власноруч, які потім пускали по річці і спостерігали як і куди вони пливуть. До якого берега приб’ється вінок, туди  і піде дівчина заміж.

Пані Таїсія, показала сам процес їх виготовлення та навчила дівчаток плести віночки.

Було весело, гамірно і результат затраченого часу та майстерності рук учасників майстер-класу заквітував на їхніх голівках.

Віра Глеба, бібліотекар Гаркушинської

бібліотеки - філії

 

Купальська ніч у Савинцях

 

Найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят – це свято Івана Купала. У Савинцівській сільській бібліотеці почали святкувати його заздалегідь, 5 червня зібралися молоді дівчатка в сільській бібліотеці, що взяти участь у майстер - класі із плетіння купальських віночків, який провела бібліотекар. За давньою традицією в Купальську ніч дівчата створювали з трав і інших різних рослин вінки, які вважалися наділеними особливою силою, що допомагала їм у майбутньому знайти своє омріяне кохання. Разом з навчанням, як плести віночки, кожна з присутніх дівчат ділилася легендами про це свято, які почули від бабусь. Дівчатка так захопилися роботою, що не помітили, як уже були готові їх віночки для гадання.

А у ніч з 6 на 7 липня на березі річки Псел відбулося святкування Івана Купала. У програмі святкування - стрибки через купальське вогнище, пускання вінків на воду, спалення символічних опудал Купала і Марени, водіння купальських хороводів, виконання пісень.

Підготували та провели свято директор Савинцівського будинку культури Олена Чиркова та бібліотекар сільської бібліотеки Валентина Тищицька. Ведучі свята Анна Сад та Віра Малишко повели глядачів у магічну феєрію свята. Учасники художньої самодіяльності будинку культури своїми виступами дарували глядачам чудовий настрій.

Та яке ж свято Івана Купала без водяного та русалок?! З їх присутністю глядачі відчули магічність свята. Водяний дозволив дівчаткам пустити віночки по воді.

А яке свято Купала без вогнища? Вогонь з давніх-давен наділявся магічними очисними властивостями. А цієї ночі розкладають вогнища, танцюють навколо них і співають, стрибаючи через них. Чим вище підстрибнеш, тим будеш щасливішим у коханні та здоровішим. Вогонь очищує, додає сил і наснаги. Закохані пари стрибають зазвичай разом, узявшись за руки. За повір'ям, якщо вони зможуть разом перестрибнути через вогонь, і при цьому їхні руки не роз'єднаються, то вони одружаться. А як цікаво ворожили дівчата на майбутню долю.

Успішному проведенню свята ми завдячуємо ТОВ Савинці, а саме Базилюку Володимиру Валентиновичу та Ситник Тетяні Михайлівні, які на березі річки Псел збудували чудову сцену разом із глядацьким корпусом. Також висловлюємо щиру подяку Савинцівській сільській раді на чолі з Олександром Вікторовичем Тищицьким. І за спонсорську допомогу місцевому фермеру Оголю Василю Тихоновичу.

Працівники культури та учасники художньої самодіяльності висловлюють щиру вдячність за надану допомогу для проведення свята.

А присутні та учасники свята вирішили, що нам слід дотримуватися обрядів та звичаїв наших пращурів, щоб хоч раз на рік зануритися в містичну ніч, яку так любили наші предки.

Валентина Тищицька, бібліотекар

Савинцівської сільської бібліотеки –

філіалу

 

Купала в Слобідці

 

Слобідка багата традиціями. Ще в сиву давнину на Івана Купала бабусі плили своїм онучкам віночки і на кожному своєму кутку села клали своє багаття, перескочивши яке дитина очищалася від усього негативу і порчі. А для зовсім маленьких діток робили тинки з кропиви, переступивши який було однозначно, що перескочити багаття.

Любили свято Івана Купала колись, люблять його люди і тепер. Тому і цього року на передодні святкового дня зібралась слобідська громада. І полинули Купальські пісні у виконанні Явдокії Кладько, Олени Марченко, Любові Крутченко, Наталії Пилипенко, Надії Головань, Наталії Дорогопулько, Оксани Видюк, Софії Котович, Діани Герасьової, Зої Головань далеко - далеко за Хорол - ріку, де квітне чарівна папороть.

Тематичні вірші читали Марія Калініченко та Юля Бабенко (наймолодша учасниця дійства).

Довго горіло Купальське багаття та Маренонька, веселився люд. А зійде сонечко і включиться Слобідка у жнива, даруючи міць Україні.

Свято відбулося за підтримки ТОВ «Хорол – Дон» в особі Галини Рибальчиннко, виконкому Слобідської сільської ради та підприємця Віктора Зайцева.

Володимир Квітка, директор

Слобідського сільського будинку

культури

 

Вінки Івана Купала

 

У вечір 6 липня 2017 року в селі Петрівці відбулося театралізоване свято «Вінки Івана Купала».

На Івана, на Купала,

котилася зірка з неба ясная,

зібралась святкувати свято

вся громада красная.

Піснею «Котилося сонечко» розпочалось свято у виконанні ансамблю «Берегиня» Петрівцівського сільського будинку культури.

Наймолодші учасники свята (діти дитячого садка «Сонечко») повели хоровод.

Ведучі заходу Валентина Малостенко та Олена Жук привітали всіх присутніх зі святом Купала, а дует у складі Ірини Дерев’янко та Олени Жук подарували пісню «Ми Українці».

Дівчата з танцювального колективу «Первоцвіт» (Анастасія Лагода, Вікторія Чадюк, Лера Костенко, Ельвіра та Марічка Щемур) виконали танок «Квітка душа».

Сценку «Бабусі - травниці» на розсуд глядачів представили Ніна Донченко та Віра Лила.

У виконанні солісток Олени Кропивної, Ніни Дубини, Ірини Дерев’янко прозвучали пісні «Не залиш мене любове», «Покохай» та інші.

Молодіжне тріо «Юність» (Анастасія Лагода, Вікторія Чадюк, Лера Костенко) виконали жартівливу пісню «Гарбузи» та пісню «Тримай».

Сценку – жарт «На морі теща» у виконанні Віри Лили, Руслана Гусейнова, Ніни Донченко глядачі зустріли оплесками.

Пісню «На Івана, на Купала» подарував глядачам Артур Дубина. А Олена Жук та Валентина Малостенко - пісню «Буду любити тебе».

Продовжив концертну програму ансамбль «Берегиня».

Фанфарами супроводжувався вихід Водяного (Олександр Лубенець) та русалок Настасія (Лагода, Вікторія Чадюк, Лера Костенко), де русалки виконали танок «Літо» і пісню «Зачарую».

Лунали вітальні слова водяного, горіло багаття і на останок звучала пісня «Ми бажаємо Вам друзі».

Представник ТОВ АФ «Миргородська» Валентина Черкаська подякувала за чудове свято і вручила учасникам художньої самодіяльності грошову винагороду від агрофірми.

Свято продовжилось дискотекою.

Ніна Донченко, директор

Петрівцівського сільського будинку

культури

 

 

Івана Купала у Мальцях

 

6 липня в селі Мальці відбулося свято Івана Купала.

Як завжди натруджені люди надвечір зійшлися у центр села, щоб відсвяткувати це народне свято.

Особливо чекали його дітлахи, які приїхали до своїх бабусів на канікули у село. Грали у веселі ігри, плели вінки, брали участь у конкурсах.

Вокальний ансамбль у складі: Марченко Зої, Собченко Надії, Канцібер Ніни, Хміль Світлани - подарував односельцям віночок українських пісень («Ой,село», «Зібрались бабоньки», «Зозуля», «Гай зелененький», «Вишенька- черешенька», «Щастя нам українці» та ін.).

Найменші учасники Ліза Канцибер та Аня Загреба заспівали пісеньку про маму.

Потім була святкова лотерея, козацька каша та завзяті танці до ранку.

А купальське вогнище прогнало з нашого села всю нечисту силу.

В організації свята фінансову допомогу надав голова села Віктор Мороз, що був присутнім на святі. Щастя та здоров’я Вам, дорогі односельці! І нехай ніколи жахіття війни не завадять нам слідувати звичаям і традиціям наших предків.

Людмила Романенко, завідувач

Мальцівським сільським клубом

Наверх ↑