Десять «золотих» правил від Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я для профілактики гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь серед людей

Версія для друкуВерсія для друку

Десять «золотих» правил  від  Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я для профілактики гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь серед людей

 

1. Вибір безпечних харчових продуктів.

Багато продуктів, такі як фрукти і овочі, споживають у сирому вигляді, у той час як інші – ризиковано їсти без попередньої обробки. Певні продукти, які споживаються сирими, вимагають ретельного миття, наприклад, салат та зелень. Не купуйте харчі, якщо сумніваєтеся в їх правильному зберіганні перед продажем.

2. Ретельно готуйте їжу.

     Багато сирих продуктів, головним чином птиця, м'ясо і сире молоко, часто засіяні патогенними мікроорганізмами. У процесі варіння (смаження) бактерії знищуються, але пам'ятайте, що температура у всіх частинах харчового продукту повинна досягти  70 ° С. Заморожене м'ясо, риба і птиця повинні  відтанути перед кулінарною обробкою.

3. Їжте приготовлену їжу без зволікання.

     Коли приготовлена ​​їжа охолоджується до кімнатної температури, мікроби в ній починають розмножуватися. Чим довше вона залишається в такому стані, тим більше ризик отримати харчове отруєння. Щоб себе убезпечити, їжте їжу відразу після приготування.

4. Ретельно зберігайте харчові продукти.

     Якщо ви приготували їжу про запас або бажаєте після вживання зберегти решту, майте на увазі, що вона повинна зберігатися або гарячою (близько, або вище 60 ° С) або холодною (нижче 10 ° С). Це виключно важливе правило, особливо якщо маєте намір зберігати їжу більше 4-5 годин. Їжу для дітей краще взагалі не піддавати зберіганню.

5. Ретельно підігрівайте приготовлену заздалегідь їжу.

     Це найкраща міра захисту від мікроорганізмів, які могли розмножитися в їжі в процесі зберігання (правильне зберігання пригнічує ріст мікробів, але не знищує їх). Ще раз, перед їжею, ретельно прогрійте їжу, (температура в її товщі повинна бути не менше 70 ° С).

6. Уникайте контакту між сирими і готовими харчовими продуктами.

     Правильно приготовлена ​​їжа може бути забруднена шляхом контакту з сирими продуктами. Наприклад, не можна використовувати одну і ту ж обробну дошку і ніж для приготування сирої та вареної (смаженої) птиці. Подібна практика може призвести до потенційного ризику перезараження продуктів і зростанню в них мікроорганізмів з подальшим отруєнням людини.

7. Часто мийте руки.

     Ретельно мийте руки перед приготуванням їжі і після кожної перерви в процесі готування. Після оброблення сирих продуктів, таких як риба, м'ясо або птиця, знову вимийте руки, перш ніж приступити до обробки інших продуктів. Також пам'ятайте, що домашні тварини – собаки, птахи– часто носії небезпечних мікроорганізмів, які можуть потрапити в їжу через ваші руки.  Навчіть своїх дітей постійно мити руки, ягоди та фрукти, якщо вони їдять їх без вашої присутності.

8. Тримайте кухню в ідеальній чистоті.

     Так як їжа легко забруднюється, будь-яка поверхня, використовувана для її приготування, повинна бути абсолютно чистою. Розглядайте кожен харчовий обрізок, крихти або брудні плями як потенційний резервуар для мікробів.

9. Зберігайте їжу захищеною від комах, гризунів та інших тварин.

     Тварини часто є переносниками патогенних мікроорганізмів, які викликають харчові отруєння. Для надійного захисту продуктів зберігайте їх у щільно закритих банках (контейнерах).

10. Використовуйте чисту воду.

     Чиста вода виключно важлива як для пиття, так і для приготування їжі. Якщо у вас є сумніви щодо якості води, то прокип'ятіть її перед питтям, додаванням до харчових продуктів або перед використанням. Ніколи не пийте воду з невідомих водойм і джерел.

     Успіх в профілактиці шлунково-кишкових захворювань багато в чому залежить від населення, від його свідомості, освіченості, дисциплінованості. Кожна людина повинна відчувати себе відповідальною не лише за своє здоров'я, але і за здоров'я тих, хто її оточує.

Лілія Яременко

лікар гігієни харчування Миргородського

 МВПЛД ДУ «Полтавський  ОЛЦ  МОЗ України»

По матеріалам ВОЗ

 

 

Наверх ↑