«За порушення таємниці голосування доведеться відповідати!», - Олег Тимченко

«За порушення таємниці голосування доведеться відповідати!», - Олег Тимченко

Принцип таємного голосування належить до загальновизнаних принципів виборчого права. Голосування на виборах є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Для виборців таємне голосування – це не тільки право, але й обов'язок, невиконання якого має бути покаране шляхом визнання недійсним будь-якого виборчого бюлетеня, зміст якого став відомий іншим, а порушення таємниці голосування має тягти за собою накладення санкцій.

До порушення таємниці голосування належить:

• прохання або висунення вимоги до виборців показувати заповнені бюлетені перед опусканням їх до виборчих скриньок;
  • домагання повідомити про те, за якого конкретно кандидата, партію чи виборчий блок партій виборець віддав свій голос;
  • незабезпечення достатньої кількості кабін або кімнат для таємного голосування, що суттєво ускладнює або робить неможливим забезпечення таємниці голосування;
  • створення перешкод для голосування в кабінах чи кімнатах для таємного голосування;
  • перебування у таких приміщеннях сторонніх осіб;
  • видача виборцям помічених бюлетенів для голосування, що дає змогу встановити, хто з виборців який бюлетень заповнював;
  • встановлення спеціальних пристроїв (апаратури), які дають змогу контролювати волевиявлення виборців при заповненні ними виборчих бюлетенів, тощо.

Злочинцем у даному випадку буде будь-яка особа, яка своїми діями порушила таємницю голосування, в тому числі член виборчої комісії чи інша службова особа, з використанням свого службового становища.

Порушення таємниці голосування є злочином, передбаченим статтею 159 Кримінального кодексу України, і карається:

• штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 5100 грн.);
  • виправними роботами на строк до 2 років;
  • обмеженням волі на строк до 3 років.

Порушення таємниці голосування, вчинене членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням свого службового становища, карається:

• штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 грн. до 8500 грн.);
  • обмеженням волі на строк до 3 років;
  • позбавленням волі на строк до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Очільник юстиції Полтавщини Олег Тимченко