Вищі навчальні заклади можуть вигідно утеплити свої будівлі завдяки ЕСКО-механізму, не витрачаючи при цьому бюджетні кошти

Версія для друкуВерсія для друку

 

 

 

Переваги енергосервісу для підвищення енергоефективності бюджетних установ презентував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представникам понад 100 вищих навчальних заходів на спеціалізованому семінарі, організованому Держенергоефективності у співпраці з Представництвом Фонду ім. Ф. Еберта в Україні у залі Національного університету харчових технологій.

 

На важливості впровадження нових фінансових механізмів утеплення навчальних закладів наголосив заступник Міністра освіти України Роман Греба.

 

«Цінність ЕСКО полягає у тому, що енергоефективні заходи в школах, дитячих садках, лікарнях та інших закладах впроваджуються саме інвесторами. Вкладені кошти компанії повертають виключно за рахунок зекономлених бюджетною установою витрат на комунальні послуги та енергоносії», - пояснив С.Савчук.

 

При цьому, бюджетна установа менше споживатиме енергоресурсів і менше платитиме за комунальні послуги, а в приміщеннях буде завжди тепло та комфортно.

 

У 2015-2016 р. за ініціативи Держенергоефективності запроваджено законодавчу базу для роботи енергосервісного механізму. Вже у 2016 р. укладено перші 20 ЕСКО-договорів на суму 18 млн гривень. Фактично 20 млн грн. не витрачено з бюджету. Це кошти інвесторів.

 

У 2017 р. передбачено можливість проведення тендерів на ЕСКО-послуги через Систему публічних закупівель ProZorro. Цей крок в рази пришвидшив розвиток цього ринку.

 

На сьогодні через систему PROZORRO у 23 містах оголошено 326 ЕСКО-тендерів на впровадження енергоефективних заходів у бюджетних установах. З них 156 аукціонів вже завершено та укладено 21 ЕСКО-договір.

 

С.Савчук відзначив, що ринок ЕСКО-послуг величезний. База потенційних об’єктів енергосервісу, яку веде Агентство спільно з місцевою владою, налічує більше 12 тис. будівель (http://saee.gov.ua/sites/default/files/10.01.18.xlsx).

 

        

 

Тож, Голова Держенергоефективності закликав керівництво та представників університетів проаналізувати потребу в енергосервісі та робити активні кроки щодо запровадження ЕСКО у своїх закладах.

 

Про особливості укладання ЕСКО-договорів детально розповів радник Голови Держенергоефективності Олексій Корчміт, зауваживши важливий факт, який є вигідним для замовника: «Ефективність впровадження енергосервісного договору полягає у тому, щоб інвестор на тендері запропонував найбільшу економію енергоресурсів та найкоротший термін ЕСКО-договору».

 

Про практичний досвід впровадження енергоефективних заходів за ЕСКО-механізмом розповіли представники таких компаній: "КиївЕСКО", «ДТЕК ЕСКО», «Український енергетичний траст», "ЕСКО ЮА". Деякі з них вже реалізовуватимуть ЕСКО-проекти, які пройшли відбір через Систему PROZORRO.

 

Cеред успішних прикладів – реалізація двох ЕСКО-проектів у Миргородському районі Полтавщини. У двох навчальних закладах встановлено нове котельне обладнання. Економія газу склала 63%, а коштів – майже 1,4 млн гривень.

 

Учасники семінару проявили значний інтерес до енергосервісу та мали можливість безпосередньо на заході обговорити можливості майбутньої роботи з інвесторами.

 

Презентації:

 

  • Сергій Савчук, Голова Держенергоефективності, "Енергосервіс в бюджетній сфері: Правові засади та зобов’язання Держенергоефективності у 2018 році": http://saee.gov.ua/sites/default/files/ESCO_Savchuk_16_02_18.pdf
  • Олексій Корчміт, Радник Голови Держенергоефективності, "Впровадження енергосервісу: особливості проектів, перешкоди та можливості для бізнесу і розпорядників бюджетних коштів": http://saee.gov.ua/sites/default/files/ESCO_Korchmit_16_02_2018.pdf.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

 

Наверх ↑