Інформаційна допомога для ВПО

Версія для друкуВерсія для друку

До уваги внутрішньо переміщених осіб!

 

Щодо допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Допомога на проживання внутрішеньо переміщених осіб (далі – ВПО) надається щомісячно на кожну ВПО:

  • для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн; 
  • для інших осіб – 2000 грн.

Допомога призначалася безстроково. Достатньою підставою для її отримання був сам факт внутрішнього переміщення, засвідчений довідкою про взяття на облік ВПО.

 

Що змінилось в правилах надання допомоги?

Внесення урядом змін до порядку виплат відбулося у два етапи, а саме:

постановою від 11 липня 2023 р. № 709 „Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб”, яка набрала чинності 15 липня (далі  – Постанова № 709);

постановою від 31 липня 2023 р. № 789 „Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам”, яка набрала чинності 1 серпня (далі  – Постанова № 789).

Після їх прийняття, підхід до призначення, нарахування та виплати допомоги змінився наступним чином:

  • допомога стала строковою й призначається на 6 місяців із можливістю продовження ще на півроку тільки з урахуванням ступеня вразливості ВПО (похилий вік, інвалідність, малозабезпеченість особи, перебування на її утриманні трьох і більше дітей тощо);

при призначенні допомоги буде враховуватися майновий стан отримувача;

  •  діти, народжені у ВПО після внутрішнього переміщення, тепер прямо визначені як отримувачі допомоги;
  •  з 1 листопада 2023 року допомога призначатиметься та виплачуватиметься не ВПО особисто, а на сім’ю.

 

Виплати допомоги ВПО, які оформили її до 1 серпня 2023 року:

Постанова № 709 передбачила автоматичне продовження з 1 серпня 2023 року виплати допомоги ВПО, які вже отримували її, на один шестимісячний період – до 31 січня 2023 року.

Виплати продовжили для ВПО, які перемістилися з територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, а також особам у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок російської збройної агресії.

Наступним чотирьом категоріям ВПО виплата допомоги з 1 серпня продовжена не була:

  •  людям, які перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль;
  •  тим, хто відбуває покарання в місцях позбавлення волі;
  •  засудженим за окремі види злочинів проти основ національної безпеки або оголошених в розшук;
  •  ВПО, які повернулися до покинутого місця проживання.

За результатами проведення Міністерством фінансів верифікації отримувачів виплат, під час якої ВПО перевірені на відповідність так званим "майновим критеріям" для отримання допомоги на проживання.

Тож з 1 вересня 2023 року виплати допомоги припинили, якщо за результатами верифікації з’ясувалося, що переселенець після 15 липня 2023 року:

  • придбав транспортний засіб, якому менше ніж 5 років, за винятком мопеда, причепа тощо;
  • придбав нерухоме майно, цінні папери тощо на суму більше ніж 100 тис грн;
  • має на депозитному банківському рахунку більше ніж 100 тис грн, або ОВДП на таку ж суму;
  • придбав безготівкову та/або готівкову іноземну валюту, банківські метали на загальну суму, що перевищує 100 тис грн;
  • має у власності придатне для проживання житло, що розташоване не на територіях ведення бойових та тимчасово окупованих територіях;
  • перебував та після внутрішнього переміщення перебуває на повному державному утриманні в дитячому будинку, школі-інтернаті, геріатричному пансіонаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю тощо.

 

Виплати допомоги ВПО, які вперше звернулися за її призначенням після 1 серпня 2023 року:

З 1 листопада допомога  призначається виключно на сім'ю та виплачується щомісяця одному з її членів (уповноваженій особі).

Допомога не буде виплачуватися, якщо операції (придбання авто, земельної ділянки, житла, іноземної валюти тощо) здійснені ВПО протягом трьох місяців перед зверненням, а наявність в особи коштів на депозиті, ОВДП та/або придатного для проживання житла встановлюватиметься на 1 число місяця, з якого призначається допомога.

Схвалені урядом зміни також передбачають, що підстави для відмови у призначенні допомоги будуть застосовуватися лише до конкретної ВПО, яка звертається за допомогою, а не до всієї сім'ї.

Також потрібно враховувати, що допомога не призначається, а нарахування та виплата вже призначеної допомоги припиняються, у разі якщо отримувач:

  • повернувся до покинутого місця проживання;
  • виїхав на постійне місце проживання за кордон;
  • перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд;
  • перебуває за кордоном більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.

 

ВПО, які вже отримують допомогу, мають пам'ятати, що кошти, виплачені їм неправомірно або повторно, мають бути повернуті добровільно чи на вимогу органу соцзахисту.

Допомога призначається на другий шестимісячний період автоматично, якщо:

середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача протягом періоду, за який враховуються доходи, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги на другий шестимісячний період;

у складі отримувачів є особи працездатного віку, які доглядають за дітьми до досягнення ними шестирічного віку (включно); громадяни, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років і доглядають за ними; особи з інвалідністю; громадяни, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичні особи, які надають соціальні послуги та отримують компенсацію за надання соціальних послуг, студенти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, які не мають реєстрації місця проживання в гуртожитках;

у складі отримувачів є непрацююча працездатна особа, яка протягом перших шести місяців, за які отримувала допомогу, сприяла своїй економічній самостійності (працевлаштувалася/зареєструвалася у центрі зайнятості як безробітна, зареєструвалася як фізична особа - підприємець/або отримала допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання) та середньомісячний дохід якої протягом періоду, за який враховуються доходи, не перевищує трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про надання допомоги на другий шестимісячний період;

уповноважена особа/отримувач, які втратили працездатність, в тому числі досягли пенсійного віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та отримують пенсію, розмір якої не перевищує трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому призначається допомога.

На другий шестимісячний період призначається допомога неповнолітнім та малолітнім дітям, які прибули без супроводу законного представника.

Загальний строк отримання допомоги не може перевищувати 12 місяців з місяця призначення.

Щодо інформування ВПО.

Для сприяння у взаємодії органів виконавчої влади та громадськості, забезпечення на території Полтавської області оперативного розгляду органами виконавчої влади звернень, у тому числі поселення в МТП, в області функціонує Комунальна бюджетна установа „Обласний контактний центр” Полтавської обласної ради, де в цілодобовому режимі працюють „гарячі” телефонні лінії, якими можуть скористатися ВПО, а саме: основна – (0800) 50 22 30 та додаткові – (050) 692 74 31, (066) 656 87 27.

 

Наверх ↑