Спостережна комісія при Миргородській районній державній адміністрації

ДОТРИМАННЯ ПРАВ ЗАСУДЖЕНИХ – ОСНОВНА ФУНКЦІЯ СПОСТЕРЕЖНОЇ КОМІСІЇ

Кримінально-виконавчий кодекс законодавчо закріпив повноваження об'єднань громадян, релігійних та благодійних організацій, зазначивши в статті 25 їхні права щодо надання допомоги органам та установам виконання покарань у виправленні засуджених і проведенні соціально-виховної роботи.

А одним із способів забезпечення громадського контролю передбачив створення спостережних комісії, які контролюють дотримання прав засуджених під час виконання кримінальних покарань. Положення про спостережні комісії визначає завдання, функції та повноваження спостережних комісій, що утворюються виконавчими комітетами міських (за винятком міст районного значення) рад, місцевими держадміністраціями. А основний зміст їх діяльності випливає із самої природи місцевого самоврядування, сформульований у ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», як гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади – жителів села чи добровільного об’єднання в сільську громаду декількох сіл, селища, міста – самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та Законів України.

Так, відповідно до Положення про спостережні комісії, їхніми основними завданнями є: 1) організація та здійснення громадського контролю за дотриманням прав, основних свобод і законних інтересів засуджених осіб та осіб, звільнених від відбування покарання; сприяння органам і установам виконання покарань у виправленні і ресоціалізації засуджених осіб та створенні належних умов для їх тримання, залучення до цієї діяльності громадських організацій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян; організація виховної роботи з особами, умовно-достроково звільненими від відбування покарання, та громадського контролю за їх поведінкою протягом невідбутої частини покарання; надання допомоги у соціальній адаптації особам, звільненим від відбування покарання.

Таким чином, діяльність спостережних комісій реалізує основні принципи (ознаки) правової держави в частинінародного контролю за діяльністю державної влади і державних органів у формах безпосередньої і представницької демократії, з метою недопущення зловживання владою і порушення принципу законності.

Відповідно до  розпорядження голови Миргородської районної державної адміністрації від 30.03.2021 №74 (зі змінами), при Миргородській районній державній адміністрації створена і функціонує спостережна комісія. Очолює спостережну комісію голова райдержадміністрації – ІВАНЕНКО Віктор Борисович, секретарем цієї комісії є головний спеціаліст управління соціального захисту населення райдержадміністрації – ОГИР Станіслав Миколайович (контактний телефон 05355-5-24-39).